Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
wrazliwy.kids

Festiwal Wrażliwy dla dzieci


Festiwal Wrażliwy - połączenie sztuki, prawdy i wartości.
Dla dorosłych i młodych widzów.


To cykliczna impreza organizaowana w Trójmieście oraz prezentowana mieszkańcom innych dużych miast w Polsce. Jej celem jest inspirowanie twórców reportaży i dokumentów prasowych i filmowych do wrażliwej obserwacji świata i zauważenia ważnych tematów związanych z losami ludzi żyjących wokół nas. Całkowity dochód z Festwialu  jest przeznaczany na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom.
„Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym festiwalu, Festiwalu Wrażliwym który wydaje się, że jest pomysłem bardzo oczywistym. A jednak nikt na niego wcześniej nie wpadł. Wielkie brawa dla organizatorów, za tak oczywistą i autentyczną ideę. Mówiła Grażyna Torbicka otwierając galę finałową - Sztuka jaką jest reportaż filmowy czy prasowy oczywiście ma uwrażliwiać, ale tu chodzi jeszcze o coś więcej - o pokazanie szczególnych tematów, które powodują że obcujemy ze sztuką, ale wiemy także, że ta sztuka czemuś służy. Czemuś prawdziwemu i bardzo ważnemu.”
 
Od 2017 roku w Trójmieście w Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Szekspirowskim, centrum HEVELIANUM, Teatrze Muzycznym w Gdyni i wielu innych miejscach odbywa się Festiwal Wrażliwy.

To Festiwal twórczości szczególnie wrażliwej na innych - dokumentu i reportażu prasowego oraz filmowego, a także tego, co wartościowe w sieci – blogów odpowiedzialnych i wartościowych społecznie.
W ciągu tych lat mogliśmy uczestniczyć w panelach dyskusyjnych z polskimi reporterami, zobaczyć pokazy filmów dokumentalnych dla dorosłych, dzieci i młodzieży, rozmawiać o trudnych i delikatnych tematach oraz brać udział  w warsztatach psychologii pozytywnej, reporterskich, fotograficznych i filmowych.

Ale dla nas najfajniejsze są pokazy dla dzieci i młodzieży. Sala zawsze pęka w szwach a nam nie brakuje emocji, zabawy, czasem wzruszeń i łez.


Las rąk z odpowiedza na pytanie: "Dlaczego hejterzy są winni samobójczej śmierci kolegi ze szkoły?Jak można było tego uniknąć?"
 
Festiwal Wrażliwy powstał by ciekawy i inspirujący sposób połączyć sztukę, towarzyszące jej emocje i wrażliwość z pomaganiem. Całkowity dochód z festiwalu zostanie przekazany Dziecięcym Hospicjom Domowym i podopiecznym fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest równocześnie organizatorem festiwalu.
Rodziny nieuleczalnie chorych dzieci otrzymały pomoc zebraną podczas Festiwalu.
Jeden z naszych podopiecznych Dawid także uczestniczył w pokazach festiwalowych i dyskusjach jakie prowadziły dzieci na ważne i trudne i inspirujące tematy: hejtu w szkole, uchodźców, umierania, miłości, radości z życia i pracy. 

podczas pokazów i spotkań z twórcami filmowymi spotykamy też naszych niepełnosprawnych kolegów z hospicjum domowego, który kręcą własne filmy.
Dawid - który jest You-tuberem i Kuba, który tworzy wraz ze swoim kumplem Kacprem film o przyjaźni chłopaka na wózku ze zwyczajnym nastolatkiem. 


Kacper i Kuba


Dawid z rodzicami :)

Dyskusja trwa!

Młodzi twórcy ze szkoły podstawowej w Lichnowach koło Tczewa, którzy przysłali swój film na festiwal i zakwalifikowali się do finału, opowiadali o tym jaką przygodą była praca nad filmem. Wyróżnienie na festiwalu dało im ogromną radość i satysfakcję :)


Twórcy ze szkoły w Lichnowach.


Kuba, Kacper, redaktor Radio Gdańsk Beata Szewczyk i reporter Dużego Formatu Łukasz Pilip


Podczas II gali finałowej zbieraliśmy na operację bioder małej Natalki. Dziśnatalka sama chodzi i nawet jeździ na rowerze!


 „Idęę festiwalu wspierają, obok firm i przedsiębiorców, także wybitni twórcy ze świata filmu, reportażu i sztuki. W kapitule honorowej zasiadają między innymi Agnieszka Holland, Ewa Ewart, Krzysztof Zanussi, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł, Ewa Błaszczyk i Agata Stafiej-Bartosik. I to oni przekazali widowni festiwalowej swoje przesłanie i refleksje dotyczące wrażliwości.” Mówi Paula Rettinger-Wietoszko prezes zarządu fundacji i dyrektor festiwalu. 
 
(162 kB)
(238 kB)
(224 kB)
(268 kB)
(267 kB)
(391 kB)