Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
wrazliwy.kids

Festiwal Wrażliwy


Festiwal Wrażliwy - połączenie sztuki, prawdy i wartości.
Dla dorosłych i młodych widzów.


To cykliczna impreza organizaowana w Trójmieście oraz prezentowana mieszkańcom innych dużych miast w Polsce. Jej celem jest inspirowanie twórców reportaży i dokumentów prasowych i filmowych do wrażliwej obserwacji świata i zauważenia ważnych tematów związanych z losami ludzi żyjących wokół nas. Całkowity dochód z Festwialu  jest przeznaczany na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom.
„Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym festiwalu, Festiwalu Wrażliwym który wydaje się, że jest pomysłem bardzo oczywistym. A jednak nikt na niego wcześniej nie wpadł. Wielkie brawa dla organizatorów, za tak oczywistą i autentyczną ideę. Mówiła Grażyna Torbicka otwierając galę finałową - Sztuka jaką jest reportaż filmowy czy prasowy oczywiście ma uwrażliwiać, ale tu chodzi jeszcze o coś więcej - o pokazanie szczególnych tematów, które powodują że obcujemy ze sztuką, ale wiemy także, że ta sztuka czemuś służy. Czemuś prawdziwemu i bardzo ważnemu.”
 
Od 4 do 7 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Szekspirowskim odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Wrażliwego. To Festiwal twórczości szczególnie wrażliwej na innych - dokumentu i reportażu prasowego oraz filmowego, a także tego, co wartościowe w sieci – blogów odpowiedzialnych i wartościowych społecznie.
W ciągu tych 4 dni mogliśmy uczestniczyć w panelach dyskusyjnych z polskimi reporterami, zobaczyć pokazy filmów dokumentalnych dla dorosłych, dzieci i młodzieży, rozmawiać o trudnych i delikatnych tematach oraz brać udział  w warsztatach psychologii pozytywnej.Podczas wszystkich wydarzeń festiwalowych towarzyszył nam Janusz Daszczyński, a poszczególne pokazy festiwalowe, panele i warsztaty prowadzili wybitni dziennikarze Piotr Jacoń, Beata Szewczyk, Adrian Stachowski i Piotr Bucki.
 
Festiwal Wrażliwy powstał by ciekawy i inspirujący sposób połączyć sztukę, towarzyszące jej emocje i wrażliwość z pomaganiem. Całkowity dochód z festiwalu zostanie przekazany Dziecięcym Hospicjom Domowym i podopiecznym fundacji Polaku Pomagaj - Zostaw Swój Ślad, która jest równocześnie organizatorem festiwalu.
Już pierwsze rodziny nieuleczalnie chorych dzieci otrzymały pomoc zebraną podczas Festiwalu.
Jeden z naszych podopiecznych Dawid także uczestniczył w pokazach festiwalowych i dyskusjach jakie prowadziły dzieci na ważne i trudne i inspirujące tematy: hejtu w szkole, uchodźców, umierania, miłości, radości z życia i pracy.


Młodzi twórcy ze szkoły podstawowej w Lichnowach koło Tczewa, którzy przysłali swój film na festiwal i zakwalifikowali się do finału, opowiadali o tym jaką przygodą była praca nad filmem. Wyróżnienie na festiwalu dało im ogromną radość i satysfakcję :)
 „Idęę festiwalu wspierają, obok firm i przedsiębiorców, także wybitni twórcy ze świata filmu, reportażu i sztuki. W kapitule honorowej zasiadają między innymi Agnieszka Holland, Ewa Ewart, Krzysztof Zanussi, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł, Ewa Błaszczyk i Agata Stafiej-Bartosik. I to oni przekazali widowni festiwalowej swoje przesłanie i refleksje dotyczące wrażliwości.” Mówi Paula Rettinger-Wietoszko prezes zarządu fundacji i dyrektor festiwalu.